Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

03 listopad 2020 Dział: Konkursy Napisane przez  Joanna Gryboś

Ruszyła III edycja konkursu „Łowcy cząstek”

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pod koniec października rozpoczęła się trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu „Łowcy cząstek” organizowanego corocznie przez IFJ PAN w Krakowie.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz średnich, a tematyka dotyczy promieniowania kosmicznego. Przy wykorzystaniu aplikacji CREDO Detector drużyna z danej szkoły, składająca się z dowolnej liczby uczniów, ma za zadanie schwytać cząstki promieniowania kosmicznego. Drużyny rywalizują w dwóch kategoriach: Liga i Maraton. Uczestnicy pierwszej kategorii muszą schwytać cząstki w czasie jednej, wybranej nocy w miesiącu, natomiast drużyny, które rywalizują w kategorii Maraton, uruchamiają aplikację CREDO Detector w dowolnym czasie w trakcie trwania konkursu.

Niestety z powodu pandemii nie odbyło się w Krakowie podsumowanie 2 edycji konkursu 2019/2020 wraz z uroczystym wręczeniem dyplomów i certyfikatów. Grupa kilkunastu uczniów z obecnej klasy 3 TGE wzięła udział w 2 edycji konkursu i rywalizowała z kilkudziesięcioma drużynami z całej Polski. Jak się okazało, w październiku byliśmy na drugim miejscu pod względem liczby schwytanych, tj. zarejestrowanych cząstek przez wyżej wspomnianą aplikację. W sumie podczas trwania konkursu czas przeznaczony na detekcję cząstek wyniósł 8049 godzin!

Chciałabym serdecznie podziękować grupie elektryków z klasy 3TGE za udział w 2 edycji konkursu od 1.10.2019 do 30.06.2020 r. i zaprosić do kolejnej edycji wszystkich zainteresowanych uczniów.

Czytany 454 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.