O szkole

Przedmioty rozszerzone

24 luty 2023 Dział: Klasy z profilem rozszerzonym Napisane przez  Joanna Nawara

Nie taki humanista straszny…

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Homo sum et nihil humani a me alienum esse puto
- Terencjusz

Humanista - myślisz, że nim jesteś, bo masz problemy z matematyką i fizyką? Nic bardziej mylnego! Spróbujemy Ci pokazać, że humaniści to ludzie ciekawi świata, logicznie myślący i-o dziwo! - twardo stąpający po ziemi. I wiedzieć trzeba, że świat nie dzieli się na humanistów i ścisłowców. To sztuczny podział. Zarówno bez matematyki, fizyki, historii czy filozofii nasza kultura byłaby płaska i zubożała. Trudno sobie wyobrazić świat bez humanistów, trudno sobie wyobrazić Zespół Szkół Ogólnokształcących bez pasjonatów języka polskiego, historii czy filozofii! Jeśli lubisz słuchać, interpretować, stawiać pytania i szukać odpowiedzi - JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU!

Zapraszamy Cię do naszego magicznego świata kultury

1. Rozwijamy swoje pasje

Lubisz pisać? Masz lekkie pióro? Świetnie się składa… Zachęcamy młodych twórców do udziału w różnych konkursach z języka polskiego. Mimo że humanistom nie wypada się chwalić, musimy to zrobić - od wielu lat wygrywamy w Archidiecezjalnym Konkursie Literackim! Agnieszka, Natalia, Małgosia, Ania - to nasze lauraetki z poprzednich edycji. W tym roku szkolnym mamy i kolejnego wyróżnionego ucznia technikum górniczego, Gabriela Orszulika. A zatem udowadniamy tezę, iż można być jednocześnie i ścisłowcem i humanistą.

Nasi uczniowie z powodzeniem reprezentują szkołę w konkursach poetyckich („Kropla mej duszy“), papieskich, literackich i filozoficznych organizowanych przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Warto również wspomnieć o popularnym wśród młodzieży Gminnym Dyktandzie Ortograficznym im. Heleny Brzozowskiej, w czasie którego uczestnicy mogą zmierzyć się chociażby z historią niejakiego Dzierżysława - rycerza nieudolnie próbującego zapisać się mieczem i piórem na kartach historii czy Hipolita, który na emeryturze nudził się niemożebnie. Jesteśmy dumni z faktu, że autorką takich niebywałych i wesołych opowieści, pełnych ortograficznych pułapek jest pani Olimpia Herman, nasza nauczycielka języka polskiego!

W 2022 roku obchodziliśmy setną rocznicę przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie zorganizowało XX Powiatowy Konkurs Historyczny poświęcony tym wydarzeniom. Nasze zdolne uczennice - Julia i Kinga zdobyły uznanie jury!

Jeśli chcesz zacząć przygodę ze śpiewem, odkryć moc oraz brzmienie swojego głosu, a także pokonać wewnętrzne bariery i nabrać pewności siebie - zapraszamy na zajęcia wokalno-recytatorskie! Kto wie, być może powtórzysz sukces Piotra Karzełka, absolwenta Technikum Górniczego, a dziś występującego na różnych scenach tenora?

20 maja 2022 roku nasi uzdolnieni uczniowie zagrali dla Krystiana, absolwenta ZSO w Pawłowicach. Koncert charytatywny „Nowy stwórzmy świat…i Ty…i Ja” połączył młodzież z Polski i Ukrainy, która przez kilka tygodni wspólnie przygotowywała się do występu. Zachwyt widowni wzbudziły piękne aranżacje muzyczne, jak również i część kabaretowa w formie śląskiego koncertu życzeń.


(zdjęcia: Jakub Bortlik)

Zobacz, jak wielu naszych uczniów osiąga sukcesy w konkursach artystycznych, jak wielu z nich pokonuje stres i wchodzi na scenę w czasie ważnych uroczystości szkolnych.

Poniżej zdjęcia z obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia ZSO - tak nasi wychowankowie prezentują swoje talenty aktorskie, muzyczne i recytatorskie. 


(zdjęcia: Jakub Bortlik)

2. W świecie teatru, sztuki i Krakowa

Jesteś kreatywny, widzisz siebie na scenie albo przed kamerą? Pewnie ucieszy Cię fakt, że często wyjeżdżamy do Teatru Starego w Krakowie na sztuki - zarówno te dawne, jak i współczesne. To właśnie teatr rozwija wyobraźnię, edukuje i dostarcza niezapomnianych emocji.

W krakowskim teatrze dzieją się cuda!

Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne – od średniowiecza po czasy współczesne. Uwielbiamy bywać w Grodzie Kraka!

Rozmowa ze znanym aktorem? Czemu nie, zwłaszcza jeśli jest się ciekawą świata i odważną humanistką, która w pogoni za autografem zajrzy za kulisy, a nawet i do garderoby artysty!

W grudniu odbyliśmy sentymentalną podróż po Krakowie śladami Wyspiańskiego. Zatrzymaliśmy się pod domem Józefa Mehoffera, miejscem narodzin dramatopisarza, a później już Skałka, kościół Franciszkanów i oczywiście Muzeum Narodowe. Wieczorem zachwycił nas jarmark bożonarodzeniowy i piękne, świąteczne dekoracje.

Salvador Dali, Zdzisław Beksiński, a może Jakub Różalski? Tak, jeśli spotkanie ze sztuką to tylko w Ochorowiczówce, czyli w Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle! W czasie pobytu w tym niezwykłym miejscu humaniści zapominają o zasadach logiki i grawitacji, wchodzą w przestrzeń wyobraźni, jawy i snu. W takim miejscu można poczuć się niczym wyzwolony artysta, odważny myśliciel i wynalazca, Józef Ochorowicz!

3. Czytamy

Nie nie, spokojnie! My naprawdę lubimy czytać i rozmawiać o literaturze, a zwłaszcza jeśli w nowej podstawie programowej pojawiły się teksty Tadeusza Konwickiego, Ryszarda Kapuścińskiego i Janusza Głowackiego.

Jak wyglądają nasze lekcje w zakresie rozszerzonym?

  • Poznajemy dzieła literackie wchodzące w skład polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa , jak i autorów współczesnych, których zdobyli uznanie.
  • Kształcimy umiejętność analizowania i interpretowania tekstów kultury, a także ich wzajemnej korespondencji.
  • Doskonalimy umiejętność wyrażania własnych sądów, argumentacji i udziału w dyskusji.
  • Rozwijamy zainteresowania humanistyczne.
  • Pogłębiamy wiedzę z zakresu teorii literatury, filozofii, semiotyki…

Przede wszystkim jednak rozmawiamy o literaturze…bo my naprawdę kochamy książki!

4. Biblioteka - miejsce czytania, miejsce działania

Biblioteka dla nas, humanistów, jest sercem szkoły. Odwiedzamy ją w każdej wolnej chwili i to nie tylko w celu wypożyczenia kolejnej lektury! Tutaj, w przestronnych, dobrze oświetlonych i wyposażonych czytelniach możemy spokojnie przygotować się do lekcji, skorzystać z bogatego księgozbioru podręcznego, zapytać o książkowe nowości lub informatory maturalne.

Chętnie przeglądamy prasę, szczególnie popularnonaukową i młodzieżową.

Cieszymy się, że nasza szkolna biblioteka tak prężnie działa organizując szereg konkursów, w których my, humaniści, chętnie uczestniczymy: np. „Jesień z książką, książka z jesienią”, „Moja domowa biblioteka, konkurs z okazji „Października - Miesiąca Bibliotek Szkolnych”.

Warto też wspomnieć o różnych akcjach promujących czytelnictwo: „Jak  nie czytam, jak czytam”, „Czytaj.pl”, „ Narodowe czytanie…”, do których ochoczo przystępujemy! W październiku 2021 roku wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu akcji pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Na X jubileuszową edycję wybrano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Łukasz, Emilka, Aneta i Szymon przenieśli nas do początków wieku XX.



Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania były nieprzypadkowo „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, gdyż w tym roku mija okrągła dwusetna rocznica ich wydania.

8 marca 2022r. w naszej nowoczesnej czytelni odbył się wykład otwarty, który wygłosił Dominik Strugała. Tematem prelekcji była działalność wolontariuszy w Namibii - kraju w południowo-zachodniej Afryce, który odwiedził nasz młody podróżnik i wielki miłośnik zwierząt.

Jak już doskonale wiecie, nasi uczniowie chętnie biorą udział w konkursach organizowanych przez szkolną bibliotekę. Konkurs fotograficzny „Jesień z książką , książka z jesienią” już na stałe zagościł w grafiku konkursów szkolnych ZSO. Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Zuzia z klasy II dn. A oto jej nagrodzona praca.

Uczniowie ZSO wzięli również udział w konkursie organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach. Do konkursu zgłoszono 153 prace wykonane przez uczniów klas 1-4 szkół ponadpodstawowych i 7-8 szkół podstawowych z województwa śląskiego. Niestety, uczniowie nie zdobyli nagród, ale warto zaprezentować ich prace i docenić, ponieważ każde zdjęcie musieli opatrzyć uzasadnieniem.


(autorka: Zuzanna Muras)


(autorka Małgosia Gorgosz)

Uczniowie ZSO lubią pomagać, co wielokrotnie pokazywali i pokazują... Zbiórka darów książkowych dla szpitala w Jastrzębiu- Zdroju prowadzona była w październiku i listopadzie 2022 r., a ilość podarowanych książek o różnorodnej tematyce i adresowanych do czytelników w bardzo szerokim przedziale wiekowym była tak ogromna, że zaskoczyła organizatorów. Książki w grudniu 2022 roku zostały dostarczone do szpitala i innych placówek.

5. Lekcje języka polskiego nie tylko z nauczycielem

Spotkania z ciekawymi ludźmi? O tak, bardzo je lubimy! Zwłaszcza kiedy możemy zadawać pytania, dyskutować lub po prostu słuchać. Do dziś pamiętamy wizytę pani Edyty Hanslik, poetki, na co dzień pielęgniarki z WSS nr 2 w Jastrzębiu Zdroju lub pani dr Joanny Ździebło, która przypomniała nam smutne wydarzenia związane z Marszem Śmierci.

Skąd się biorą wojny? To temat spotkania z panem Markiem Sygaczem, dziennikarzem i korespondentem wojennym . Nasz gość opowiadał o życiu w obozach dla uchodźców - bez nadziei i w ciężkich warunkach, a potem - na prośbę uczniów - opisał trudną i niebezpieczną pracę reportera.

Czasami zdarza się, że i my przeprowadzamy lekcję. W czasie jednej z nich tłumaczyliśmy przedszkolakom, czym jest patriotyzm.

6. Wyjazdy po wiedzę

Jak przystało na prawdziwych humanistów, uwielbiamy zdobywać wiedzę. Z ogromną radością podjęliśmy współpracę z Uniwersytetem Śląskim (filia w Cieszynie) oraz Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który w ramach Dnia Otwartego organizuje ciekawe wykłady dla młodych polonistów. Bywamy i w Synagodze Chewra Lomdei Misznajot, gdzie w trakcie warsztatów odkrywamy wielokulturową przeszłość Oświęcimia. Uczymy się tolerancji ,szacunku dla drugiego człowieka oraz innych religii.

7. Papież Jan Paweł II naszym autorytetem

Pragnąc podtrzymać pamięć o osobie i twórczości Wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II, co roku, w kwietniu, organizujemy Dzień Papieski pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Pawłowice. Nasi młodsi koledzy i koleżanki ze szkół podstawowych mogą zaprezentować swoje umiejętności wokalno-recytatorskie, a także sprawdzić swoją wiedzę na temat życia patrona naszej szkoły.

Dzień Papieski to także doskonała okazja do spotkań z pracownikami IPN-u w Katowicach, którzy od wielu lat wygłaszają dla nas i naszych gości ciekawe wykłady dotyczące historii i roli kościoła w Polsce.

Czytany 862 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany sobota, 25 luty 2023 10:49

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.