Artykuły filtrowane wg daty: listopad 2023
Październikowy konkurs z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych rozstrzygnięty!
Tradycyjnie w październiku obchodziliśmy święto bibliotek szkolnych ustanowione po raz pierwszy w 1999 roku. Tegoroczny czteroetapowy konkurs szkolny zorganizowany z tej okazji poświęcony był Polakom, których okrągłe rocznice urodzin lub śmierci obchodzimy w roku 2023: Kopernikowi, Fredrze, Szymborskiej i Przerwie-Tetmajerowi.
Fundusz europejskie
W obecnych czasach ciężko jest zadbać o rozwój szkoły bez szukania możliwości jego finansowania z zewnątrz.
Dziś chcielibyśmy krótko podsumować w jaki sposób wykorzystaliśmy ponad 3 500 000 złotych jakie pozyskaliśmy w ostatnich latach na rozwój naszej placówki.
- W ramach środków unijnych w ubiegłym roku otrzymaliśmy budżet na zorganizowanie wyjazdu po 10 uczniów z opiekunami do Włoch oraz Hiszpanii. Obecny rok szkolny to szansa dla kolejnych 20 uczniów na wzięcie udziału w krótkoterminowych mobilnościach. Z środków sfinansujemy również wyjazd trzech uczniów na dwa miesiące do Włoch, aby się tam uczyli oraz kursy zagraniczne dla nauczycieli.
- Erasmus+ Czyste środowisko łączy narody – w ramach tego projektu zrealizowaliśmy trzy wyjazdy zagraniczne dla uczniów, szkolenie dla nauczycieli oraz wydarzenia projektowe jak np. Akcja Sprzątanie Świata, Festiwal Ekologiczny czy Eksperymenty społeczne.
- Rozwijamy Talenty młodych ludzi – z środków otrzymanych w tym projekcie doposażyliśmy wszystkie pracownie przyrodnicze w naszej szkole (od mikroskopów, przez kamerę termowizyjną, aż po stacje meteorologiczną) oraz przeprowadziliśmy dla zrekrutowanych 157 uczniów 986 godzin dodatkowych zajęć rozwijających, wyrównawczych i kreatywnych.
- Kształcimy zawodowców – ten projekt także doposażył nasze pracownie zawodowe w takie sprzęty jak m.in. stacja lutownicza, miernik dwubiegunowy czy woltomierz. Jednak przede wszystkim sfinansował wiele kursów, w których uczestniczyli uczniowie np. obsługa programu WAPRO, kurs F-gazy, obsługa programu AutoCad, kurs SEP, operator wózków widłowych i wiele innych.
- Kariera i kompetencje – projekt kierowany do uczniów technikum, dzięki któremu uczestniczyli w szkoleniach na obsługę i programowanie obrabiarek CNC, technologii druku 3D czy spawania. Projekt sfinansował także wizyty studyjne w wielu przedsiębiorstwach takich jak między innymi centrum logistyczne M-LOGISTIC w Tychach, zakład pracy Lakma. Dzięki niemu mogliśmy również zorganizować uczestnikom płatne miesięczne staże zawodowe w firmach takich jak MCS czy nkt CABLES. Wyremontowaliśmy pracownię logistyczną i doposażyliśmy ją w regały, wózek paletowy, modele środków transportu i wiele innych sprzętów.
- Pracownia instalacji i maszyn elektrycznych – w ubiegłym roku nastąpiło oficjalne otwarcie naszej nowej pracowni przeznaczonej dla uczniów technikum elektrycznego i górnictwa podziemnego. Pracownia ma niezwykle różnorodne i bogate wyposażenie, które umożliwia wykonanie instalacji elektrycznych czy korzystanie z zestawu do fotowoltaiki.
- Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla siebie – finansowanie dodatkowych zajęć, które ukierunkowane były na rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych w ramach nauk matematyczno-przyrodniczych i języków obcych oraz zajęć z doradcą zawodowym i psychologiem.
Chcemy dalej się rozwijać. Chcemy szukać nowych możliwości urozmaicenia młodzieży nauki w naszej szkole. Chcemy organizować zajęcia dodatkowe czy kursy do zdobycia dodatkowych kwalifikacji. Chcemy podnosić poziom zajęć dzięki różnorodnym sprzętom.
To wszystko jednak nie byłoby możliwe bez uzyskania dofinansowań z funduszy europejskich o które regularnie się ubiegamy.
Pragniemy także bardzo podziękować Gminie Pawłowice za to, że zawsze możemy liczyć na wsparcie w organizacji i koordynacji projektów.
Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy na naszą stronę https://zso.pawlowice.edu.pl do zakładki PROJEKTY oraz do stałego śledzenia naszego Facebooka i Instagrama, gdzie na bieżąco publikujemy życie codzienne naszej szkoły.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądu i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Hodowla kryształów – szkolny konkurs chemiczny
Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego
W dniach od 2-5 października 2023 trwały wybory do SU na przewodniczącego oraz rzecznika praw uczniów.
Wolontariat
W dniu 11.10.2023 r. odbyło się spotkanie wolontariatu, na którym uczniom przedstawiono formy wolontariatu na terenie ZSO im. JP II.
Nowe tytuły już dostępne dla czytelników
W bibliotece można korzystać w nowych książek zakupionych z funduszy pozyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Dotychczas udało się pozyskać 154 tytuły zaproponowane przez młodzież, wśród których znalazła się literatura piękna, książki popularnonaukowe, poradniki, literatura obcojęzyczna. Zapraszamy do korzystania z nowości.
Newsy z klas dwujęzycznych
Jak wygląda nauka w klasach dwujęzycznych w naszej szkole? Przede wszystkim wszystkie klasy, a mamy ich już trzy, mogą rozwijać swoje umiejętności językowe nie trzy do pięciu razy w tygodniu, jak to ma miejsce w zwykłych klasach liceum, a dwanaście lub trzynaście! Wszystko dzięki dodatkowym lekcjom języka angielskiego przeznaczonym dla klas dwujęzycznych od początku nauki, godzinie zajęć z native speakerem, które zapewnia nasza szkoła, dodatkowym godzinom rozszerzenia od drugiego półrocza klasy pierwszej oraz lekcjom przedmiotowym prowadzonym w języku angielskim: informatyce, fizyce, a od tego roku również historii i historii i teraźniejszości. Dodatkowe przedmioty to nie jedyne nowości w tym roku szkolnym.
Zajęcia z native speakerem w ZSO
Od tego roku szkolnego w naszej szkole uczą się już trzy klasy dwujęzyczne. Wszystkie bardzo cenią sobie zajęcia komunikacyjne z Jimem McCarthym - native speakerem z Irlandii. Na zajęciach panuje pozytywna atmosfera i dużo dobrego humoru. Co tydzień uczniowie ćwiczą mówienie z wykorzystaniem gier i ćwiczeń komunikacyjnych.