„Wszechstronność – praktyka – dobry start w przyszłość”
W jakich zawodach możesz się u nas uczyć?
W roku szkolnym 2019/2020 absolwentom gimnazjum i szkół podstawowych proponujemy kształcenie w oddziale wielozawodowym, w którym naukę rozpoczynasz jako młodociany pracownik wybierając spośród wielu zawodów między innymi:
- Blacharz samochodowy, murarz – tynkarz, stolarz, lakiernik, piekarz, cukiernik, sprzedawca, dekarz, elektryk, elektromechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjer, fotograf, monter sieci i instalacji sanitarnych, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz, kowal, ogrodnik, blacharz, operator obrabiarek skrawających, mechanik – monter maszyn i urządzeń, rolnik.
Jakie warunki muszę spełnić? Czy muszę mieć załatwioną praktykę?
Warunkiem rozpoczęcia nauki, jako młodociany pracownik oprócz kryteriów obowiązujących wszystkich, jest nawiązanie stosunku pracy z uprawnionym podmiotem gospodarczym (zakładem rzemieślniczym) poprzez dołączenie do oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum zaświadczenia od pracodawcy o zamiarze zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w celu nauki zawodu z dniem 1 września 2019 r., a w terminie późniejszym umowy o pracę w charakterze pracownika młodocianego.
Uczeń sam organizuje miejsce na praktyczną naukę zawodu. Szkoła pomaga – zapraszamy do kontaktu.
Jak wygląda nauka w oddziale wielozawodowym?
W oddziale wielozawodowym kształcenie jest zorganizowane w następujący sposób:
- nauka przedmiotów ogólnokształcących (np. matematyka) odbywa się w szkole;
- praktyczna nauka zawodu ma miejsce u pracodawcy, który zawiera z uczniem umowę o pracę w celu przygotowania do zawodu. Uczeń uzyskuje status pracownika młodocianego. Z tego tytułu młodociany pracownik ma pewne prawa i obowiązki wynikające z kodeksu pracy. Czas nauki wlicza mu się do stażu pracy, a za praktykę otrzymuje wynagrodzenie.
- każdy uczeń bierze udział w 4-tygodniowym kursie zawodowym z przedmiotów zawodowych teoretycznych w każdej klasie.
W zależności od zawodu, 4-tygodniowy kurs odbywa się w różnych ośrodkach dokształcania zawodowego np. w Rybniku, Gliwicach.
Po ukończeniu Szkoły Branżowej I Stopnia absolwenci mogą przystąpić do egzaminu zawodowego organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną lub wziąć udział w egzaminie czeladniczym organizowanym przez izby rzemieślnicze.
Czy po skończeniu szkoły branżowej i stopnia mogę kontynuować naukę?
- Absolwenci tej szkoły będą mogli kontynuować naukę w Szkole Branżowej II Stopnia, po skończeniu której będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego, a po zdaniu DRUGIEJ KWALIFIKACJI W ZAWODZIE uzyskają wykształcenie na poziomie technikum.
- Po skończeniu Szkoły Branżowej I Stopnia i Szkoły Branżowej II Stopnia możesz podjąć studia na dowolnym kierunku.
ZOBACZ FILM O NASZEJ SZKOLE