20 kwiecień 2019 Dział: Aktualności Napisane przez  Joanna Gryboś

Co wisi w powietrzu?

4. kwietnia w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbył się finał XXV Ogólnopolskiego Jubileuszowego Konkursu na Pracę „Fizyka a Ekologia”.

Dla uczennicy naszej szkoły Dominki Suwińskiej z klasy 2B udział w finale zakończył się podwójnym sukcesem. Licealistka zdobyła bowiem wyróżnienie za pracę pt. „Zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu – jak monitorować?” oraz 1 miejsce w sesji plakatowej.

W swojej pracy badawczej poruszyła problem zanieczyszczenia powietrza. Za pomocą pyłomierza, który stanowi wyposażenie nowoczesnej pracowni fizycznej w ZSO, dokonała pomiaru stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych w powietrzu PM2.5 oraz PM10. Pomiary wykonane w okresie jesienno–zimowym na terenie miasta Żory, na osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie wykorzystuje się różne urządzenia grzewcze, potwierdziły kilkudziesięciokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm pyłów. Młoda badaczka udowodniła w ten sposób, że mieszkańcy Śląska są narażeni na smog, co niekorzystnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie.

Gratulujemy naszej finalistce sukcesu i zachęcamy wszystkich zainteresowanych uczniów do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji konkursu!

Ostatnio zmieniany sobota, 20 kwiecień 2019 08:47