Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

Artykuły filtrowane wg daty: luty 2021

sobota, 27 luty 2021 13:25

Chemia rozszerzona w ZSO Pawłowice

Zajęcia chemii rozszerzonej w naszej szkole odbywają się w dwóch pracowniach chemicznych z czego jedna jest typową pracownią laboratoryjną wyposażoną w sprzęt, szkło i przyrządy chemiczne.

Pracownia jest sukcesywnie doposażana i ulega modernizacji co daje możliwość łączenia teorii z praktyką – wykonywaniem doświadczeń chemicznych.

Podczas zajęć chemii realizujemy treści objęte podstawą programową dla zakresu rozszerzonego z dziedziny chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej. Dla klas medycznych wprowadzamy treści biochemiczne, dla klas technikum w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji treści chemiczne pod kątem płynów chłodniczych. Staramy się wprowadzać korelację między przedmiotami po to aby pokazać jak wielki związek ma chemia z innymi dziedzinami życia.

Klimatyzowana pracownia laboratoryjna i wysoki standard wyposażenia czynią chemię ciekawszą i bardziej dostępną. Zajęcia odbywają się w grupach, uczeń ma bezpośredni dostęp do szkła, odczynników i innych sprzętów a wszystko to odbywa się pod opieką nauczycieli uczących tego przedmiotu p. mgr Anny Haraś i p. mgr Natalii Sitek.

Jeśli jesteś typem naukowca, myślisz o studiach medycznych, interesują Cię przedmioty przyrodnicze i praktyczne aspekty poznania tego przedmiotu to jest to właśnie miejsce dla Ciebie!

Posiadamy:

 • 18 stanowisk laboratoryjnych, stoły laboratoryjne, gniazdka sieciowe, instalację wodno-kanalizacyjną oraz obrotowe taborety laboratoryjne, co umożliwia prowadzenie eksperymentów indywidualnie jak i w zespołach 2-sobowych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, • wyposażenie pracowni chemicznej w sprzęt laboratoryjny, zestaw odczynników i różnorodne szkło laboratoryjne, co zapewnia wykonywanie wielu eksperymentów,
 • nowoczesne dygestorium zapewniające bezpieczeństwo podczas wykonywania doświadczeń,
 • zestawy odczynników i różnorodne szkło laboratoryjne,
 • komputer z dostępem do Internetu,
 • nowoczesną tablicę interaktywną,
 • klimatyzator w pracowni chemicznej.

Organizujemy:

 • wycieczki przedmiotowe, wykłady naukowe organizowane przez Uczelnie Wyższe; zajęcia organizowane przez Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu, wyjazdy naukowe np. Festiwal Nauki (uczestniczymy w nim już od kilku lat), oraz wymiany młodzieży z innymi szkołami ponadpodstawowymi,

 • dodatkowe zajęcia z chemii w laboratorium analitycznym - co szczególnie polecamy klasom medycznym ze względu na specyfikę nauczania - jednak w takich zajęcia uczestniczą wszyscy uczniowie, którzy wybrali chemię rozszerzoną.
  Zajęcia w laboratorium pozwalają poznać zawód laboranta od „kuchni” - uczniowie mają możliwość przeprowadzania samodzielnie analizy płynów ustrojowych, poznania sprzętów, szkła i odczynników, z których korzystają osoby pracujące w tym miejscu. Zajęcia w takim miejscu dają możliwość sprecyzowania swoich planów na przyszłość. Chemia ma ścisły związek z medycyną: chemia leków, katalizatory, enzymy, syntezy związków nieorganicznych, organicznych – dlatego proponujemy Wam możliwość poznania miejsc, które zwykle są niedostępne.

 • Dzień Naukowy Liceum, który organizowany jest od początku istnienia szkoły, podczas którego gościmy osoby ze świata nauki; Zapraszamy wtedy uczniów okolicznych szkół podstawowych w celu wyłonienia Młodego Naukowca z grona konkurujących ósmoklasistów . Rywalizacja polega na rozwiązaniu testu składającego się z wiadomości przyrodniczych. Podczas każdej edycji Dnia Naukowego odbywa się pokaz efektowych doświadczeń chemicznych co zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.

 • Szkolne imprezy naukowe, doświadczalne zajęcia projektowe z chemii (za nami zajęcia, które odbyły się w ramach projektów unijnych „Z wiedzą i doświadczeniem w przyszłość 1”, „Z wiedzą i doświadczeniem w przyszłość 2” oraz „Uczę się nie dla szkoły, lecz dla siebie”. Zajęcia miały na celu poszerzyć wiedzę z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Uczniowie poznali procesy technologiczne w zakładzie produkcji wody mineralnej, nabyli umiejętność badania wody, gleby i powietrza oraz uczyli się obserwowania i wnioskowania co jest ważnym elementem w nauce tego przedmiotu.
  Część zajęć doświadczalnych realizowanych obecnie w szkole przeznaczonych jest na analizę kuchni molekularnej. Kuchnia molekularna to niestandardowe formy i połączenia substancji chemicznych, które robią ogromne wrażenie i sprawiają, że pozornie zwykły posiłek staje się niezwykłym doświadczeniem - czyli wszystko co nas otacza to nic innego tylko chemia?

Przygotowujemy:

 • do konkursów chemicznych Alchemik, Galileo, Randka z chemią, „Z chemią za pan brat”, „Chemia a ekologia” (podczas , którego wysokie znaczące miejsce uzyskały uczennice klasy 3) czy Festiwal Naukowców (gdzie uczennice zdobyły II miejsce w kategorii doświadczenia) – konkursów o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.


Kolorowy świat chemii to wszystko wokół nas . Analiza materiału z chemii pozwala poznać szereg procesów chemicznych, którym towarzyszą różne efekty. Samodzielne wykonanie doświadczenia, obserwacja reakcji chemicznych, wyciąganie wniosków to element nauczania chemii w naszej szkole – co jest możliwe dzięki nowoczesnej pracowni chemicznej. Nabyta wiedza w połączeniu z praktyką to komplet jaki chcemy Wam zaoferować… czekamy na Was w pracowni nr 12a – sprzęt, odczynniki chemiczne, stanowiska laboratoryjne czekają!

 

sobota, 27 luty 2021 11:55

Nie taki humanista straszny…

Humanista - myślisz, że nim jesteś, bo masz problemy z matematyką i fizyką? Nic bardziej mylnego! Spróbujemy Ci pokazać, że humaniści to ludzie ciekawi świata, logicznie myślący i-o dziwo! - twardo stąpający po ziemi. Trudno sobie wyobrazić świat bez humanistów, trudno sobie wyobrazić Zespół Szkół Ogólnokształcących bez pasjonatów języka polskiego! Jeśli lubisz słuchać, interpretować, stawiać pytania i szukać odpowiedzi - JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU!

Zapraszamy Cię do naszego magicznego świata literatury, teatru, filozofii i sztuki…

1. Rozwijamy swoje pasje

Lubisz pisać? Masz lekkie pióro? Świetnie się składa… Zachęcamy młodych twórców do udziału w różnych konkursach z języka polskiego. Mimo że humanistom nie wypada się chwalić, musimy to zrobić - od wielu lat wygrywamy w Archidiecezjalnym Konkursie Literackim! Agnieszka, Natalia, Małgosia, Ania - to nasze lauraetki z poprzednich edycji, być może teraz pora na Twój esej i kolejne zwycięstwo?

Nasi uczniowie z powodzeniem reprezentują szkołę w konkursach poetyckich („Kropla mej duszy“), papieskich, literackich i filozoficznych organizowanych przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Warto również wspomnieć o popularnym wśród młodzieży Gminnym Dyktandzie Ortograficznym im. Heleny Brzozowskiej, w czasie którego uczestnicy mogą zmierzyć się chociażby z historią niejakiego Dzierżysława - rycerza nieudolnie próbującego zapisać się mieczem i piórem na kartach historii czy Hipolita, który na emeryturze nudził się niemożebnie. Jesteśmy dumni z faktu, że autorką takich niebywałych i wesołych opowieści, pełnych ortograficznych pułapek jest pani Olimpia Herman, nasza nauczycielka języka polskiego!

Jeśli chcesz zacząć przygodę ze śpiewem, odkryć moc oraz brzmienie swojego głosu, a także pokonać wewnętrzne bariery i nabrać pewności siebie - zapraszamy na zajęcia wokalno-recytatorskie! Kto wie, być może powtórzysz sukces Piotra Karzełka, absolwenta Technikum Górniczego, a dziś występującego na różnych scenach tenora?

Zobacz, jak wielu naszych uczniów osiąga sukcesy w konkursach artystycznych, jak wielu z nich pokonuje stres i wchodzi na scenę w czasie ważnych uroczystości szkolnych.

2. W świecie teatru, sztuki i Krakowa

Jesteś kreatywny, widzisz siebie na scenie albo przed kamerą? Pewnie ucieszy Cię fakt, że często wyjeżdżamy do Teatru Starego w Krakowie na sztuki - zarówno te dawne, jak i współczesne. To właśnie teatr rozwija wyobraźnię, edukuje i dostarcza niezapomnianych emocji.

W krakowskim teatrze dzieją się cuda!

Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne – od średniowiecza po czasy współczesne. Uwielbiamy bywać w Grodzie Kraka!

Rozmowa ze znanym aktorem? Czemu nie, zwłaszcza jeśli jest się ciekawą świata i odważną humanistką, która w pogoni za autografem zajrzy za kulisy, a nawet i do garderoby artysty!

Salvador Dali, Zdzisław Beksiński, a może Jakub Różalski? Tak, jeśli spotkanie ze sztuką to tylko w Ochorowiczówce, czyli w Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle! W czasie pobytu w tym niezwykłym miejscu humaniści zapominają o zasadach logiki i grawitacji, wchodzą w przestrzeń wyobraźni, jawy i snu. W takim miejscu można poczuć się niczym wyzwolony artysta, odważny myśliciel i wynalazca, Józef Ochorowicz!

3. Czytamy

Nie nie, spokojnie! My naprawdę lubimy czytać i rozmawiać o literaturze, a zwłaszcza jeśli w nowej podstawie programowej pojawiają się teksty Ryszarda Kapuścińskiego, Janusza Głowackiego, Jacka Dehnela czy Mieczysława Abramowicza.

Jak wyglądają nasze lekcje w zakresie rozszerzonym?

 • Poznajemy dzieła literackie wchodzące w skład polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa , jak i autorów współczesnych, których zdobyli uznanie.
 • Kształcimy umiejętność analizowania i interpretowania tekstów kultury, a także ich wzajemnej korespondencji.
 • Doskonalimy umiejętność wyrażania własnych sądów, argumentacji i udziału w dyskusji.
 • Rozwijamy zainteresowania humanistyczne.
 • Pogłębiamy wiedzę z zakresu teorii literatury, filozofii, semiotyki…

Przede wszystkim jednak rozmawiamy o literaturze…bo my naprawdę kochamy książki!

4. Biblioteka - miejsce czytania, miejsce działania

Biblioteka dla nas, humanistów, jest sercem szkoły. Odwiedzamy ją w każdej wolnej chwili i to nie tylko w celu wypożyczenia kolejnej lektury! Tutaj, w przestronnych, dobrze oświetlonych i wyposażonych czytelniach możemy spokojnie przygotować się do lekcji, skorzystać z bogatego księgozbioru podręcznego, zapytać o książkowe nowości lub informatory maturalne.

Chętnie przeglądamy prasę, szczególnie popularnonaukową i młodzieżową.

Cieszymy się, że nasza szkolna biblioteka tak prężnie działa organizując szereg konkursów, w których my, humaniści, chętnie uczestniczymy: np. „Jesień z książką, książka z jesienią”, „Moja domowa biblioteka, konkurs z okazji „Października - Miesiąca Bibliotek Szkolnych”.

Warto też wspomnieć o różnych akcjach promujących czytelnictwo: „Jak nie czytam, jak czytam”, „Czytaj.pl”, „ Narodowe czytanie…”, do których ochoczo przystępujemy!

5. Lekcje języka polskiego nie tylko z nauczycielem

Spotkania z ciekawymi ludźmi? O tak, bardzo je lubimy! Zwłaszcza kiedy możemy zadawać pytania, dyskutować lub po prostu słuchać. Do dziś pamiętamy wizytę pani Edyty Hanslik, poetki, na co dzień pielęgniarki z WSS nr 2 w Jastrzębiu Zdroju lub pani dr Joanny Ździebło, która przypomniała nam smutne wydarzenia związane z Marszem Śmierci.

Skąd się biorą wojny? To temat spotkania z panem Markiem Sygaczem, dziennikarzem i korespondentem wojennym . Nasz gość opowiadał o życiu w obozach dla uchodźców - bez nadziei i w ciężkich warunkach, a potem - na prośbę uczniów - opisał trudną i niebezpieczną pracę reportera.

Czasami zdarza się, że i my przeprowadzamy lekcję. W czasie jednej z nich tłumaczyliśmy przedszkolakom, czym jest patriotyzm.

6. Wyjazdy po wiedzę

Jak przystało na prawdziwych humanistów, uwielbiamy zdobywać wiedzę. Z ogromną radością podjęliśmy współpracę z Uniwersytetem Śląskim (filia w Cieszynie) oraz Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który w ramach Dnia Otwartego organizuje ciekawe wykłady dla młodych polonistów. Bywamy i w Synagodze Chewra Lomdei Misznajot, gdzie w trakcie warsztatów odkrywamy wielokulturową przeszłość Oświęcimia. Uczymy się tolerancji ,szacunku dla drugiego człowieka oraz innych religii.

7. Papież Jan Paweł II naszym autorytetem

Pragnąc podtrzymać pamięć o osobie i twórczości Wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II, co roku, w kwietniu, organizujemy Dzień Papieski pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Pawłowice. Nasi młodsi koledzy i koleżanki ze szkół podstawowych mogą zaprezentować swoje umiejętności wokalno-recytatorskie, a także sprawdzić swoją wiedzę na temat życia patrona naszej szkoły.

Dzień Papieski to także doskonała okazja do spotkań z pracownikami IPN-u w Katowicach, którzy od wielu lat wygłaszają dla nas i naszych gości ciekawe wykłady dotyczące historii i roli kościoła w Polsce.

sobota, 27 luty 2021 11:45

Biologia

Zobaczyć, zbadać, zrozumieć…. to skuteczny sposób zgłębiania tajemnic nauki takiej jak biologia. To właśnie ta dyscyplina dostarcza najbogatszej wiedzy o różnych formach i przejawach życia. A czy Ty próbowałeś kiedyś zdefiniować życie? Czy zastanawiałeś się, kiedy i w jakich okolicznościach ono powstało? Jak różne organizmy przystosowały się do środowisk, w których bytują? W jaki sposób przekazują swoje cechy potomstwu? Jakie miejsce wśród wszystkich istot żywych zajmuje człowiek?... Te i inne tajniki życia będziesz mógł poznać w teorii i praktyce na lekcjach rozszerzonej biologii w naszej szkole.

 1. Prowadzimy zajęcia w nowoczesnej i przestronnej pracowni biologicznej, w której skład wchodzi część doświadczalna i wykładowa. Jest ona efektem modernizacji przeprowadzonej w ramach projektów „Zielona Pracownia 2018” oraz „Aktywna Tablica”.

 2. Uczymy w oparciu o różnorodne modele anatomiczne, wśród których są m.in.: model przekroju łodygi roślin dwuliściennych oraz roślin jednoliściennych, model budowy korzenia, kwiatu, liścia, modele przedstawiające ludzkie organy (serce, nerki, płuca), szkielet człowieka i innych zwierząt, a także model człowieka w fazie rozwoju płodowego. Modele te, przedstawiające struktury anatomiczne w naturalnej wielkości lub w formie powiększonej pozwalają na lepsze poznanie poszczególnych części ciała organizmów roślinnych czy zwierzęcych.


 3. W trosce o jakość i jasność przekazywanej wiedzy wykorzystujemy naturalne organy, mając na uwadze zasadę: „Nigdy nie zrozumiemy, jak funkcjonuje organizm, jeśli nie poznamy jego budowy”. Na „żywej” lekcji biologii można z bliska przyjrzeć się budowie serca, dróg oddechowych (tchawica, oskrzela), płuc, nerek oraz wykonać doświadczenie mające na celu wykrycie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.


 4. Pracujemy z wykorzystaniem mikroskopów, by „zobaczyć to, co gołym okiem niewidoczne” i w ten sposób lepiej poznać i zrozumieć świat przyrody. Korzystamy z preparatów trwałych i świeżych - własnoręcznie wykonanych. Obserwacja skórki cebuli, aparatów szparkowych w skórce liścia, komórek drożdży czy ziaren pyłku wytrząsanych z pręcików różnych kwiatów - to w naszej szkole norma! A jak się ma szczęście,  to i uda się zaobserwować dafnie, oczliki i larwy owadów w pobranych wcześniej próbkach wody. Nabyte umiejętności wykonywania preparatów przydają się przyszłym laborantom, biologom i medykom. 5. Planujemy i przeprowadzamy doświadczenia takie jak na przykład wykrywanie białek, cukrów, tłuszczy w produktach spożywczych, badamy aktywność katalazy w komórkach wątroby, badamy reakcje tropiczne roślin oraz zmianę barwy antocyjanów w zależności od pH. Izolujemy DNA z komórek cebuli oraz badamy czynności życiowe drożdży (oddychanie). Wykonujemy również obserwacje, na przykład zjawiska plazmolizy w komórkach skórki cebuli, ruch cytoplazmy w komórkach moczarki kanadyjskiej. Doświadczenia i obserwacje prowadzimy indywidualnie lub w grupach dwuosobowych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 6. Edukacja biologiczna nie może istnieć w oderwaniu od kontaktu z prawdziwą przyrodą. By w pełni poznać i zrozumieć zależności między budową a środowiskiem życia organizmów roślinnych czy zwierzęcych organizujemy wycieczki terenowe. Wśród wielu odwiedzanych przez nas miejsc są: Palmiarnia Miejska w Gliwicach, Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, Rezerwat „Żubrowisko” w Jankowicach, ogrody  „Kapias” w Goczałkowicach. Zajęcia w terenie nie tylko wzbogacają wiedzę, ale uczą również szacunku do życia w każdym jego przejawie. 7. Bierzemy udział w konkursach biologicznych: Regionalnym Konkursie Wiedzy o Rybactwie, w Wojewódzkim Konkursie „W świecie roślin i zwierząt”, konkursie plastycznym „Piórkiem i ołówkiem” oraz programie stypendialnym: „Projekt Śląskie. Inwestujemy w talenty”. To dla nas okazje zarówno do poszerzania już posiadanej wiedzy, jak i do sprawdzenia swych umiejętności.
 8. Realizujemy projekty unijne, takie jak na przykład: „Z wiedzą i doświadczeniem I”, „Z wiedzą i doświadczeniem II”, „Uczymy się nie dla  szkoły, lecz dla  siebie”, w ramach których odbywały się różnorodne, poszerzające nasze kompetencje zajęcia przeprowadzane nie tylko na terenie szkoły, ale również obejmujące wykłady na uczelniach wyższych i obozy naukowe w Beskidzie Sądeckim. Jest to wyjątkowe przeżycie, gdy podczas zajęć w terenie i podczas górskich wędrówek zobaczyć i oznaczyć można nie tylko rośliny, ale i zwierzęta.


 9. Nie tylko biologia zajmuje się badaniem otaczającej nas rzeczywistości. Nad rozwikłaniem zagadek świata przyrody pracują również naukowcy z różnych dziedzin – takich jak fizyka, chemia, geografia. Na zajęciach biologii przybliżamy więc uczniom wzajemne powiązania pomiędzy biologią a innymi naukami przyrodniczymi, jak również między biologią a edukacją zdrowotną z elementami ratownictwa medycznego. 


 10. Zapraszamy gości w ramach „Dnia Naukowego Liceum”, akcji „Biobus - Spotkanie z Biotechnologią”. Sami jesteśmy również zapraszani… Uczestniczyliśmy w „Nocy Biologów”,  Śląskim Festiwalu Nauki, seminarium i konkursie organizowanym przez Lokalną Grupę Rybacką „Żabi Kraj”. Zawsze są to spotkania z ciekawymi ludźmi, dla których odkrywanie tajemnic świata żywego i dzielenie się tymi informacjami z innymi ludźmi jest prawdziwą przyjemnością. Zapraszamy do zgłębiania tajników biologii w naszej szkole. Pracownia biologiczna czeka na Ciebie! Może biologia także stanie się Twoją pasją?

Nauczyciele biologii

 

Historia to opowieść o naszej przeszłości: tradycjach, kulturze, konfliktach i ludziach, którzy tworzą cały dorobek narodowy. Pozwala nam poznać przyczyny, przebieg i skutki wydarzeń, dokonywać wnikliwych analiz i co najważniejsze, daje możliwość wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

To co dawniej i to co teraz - przeszłość i teraźniejszość… To one kształtują nasz charakter, splatają się w wielowymiarową opowieść o losach ludzi i świata, są ważnym elementem tożsamości człowieka i otaczającej go rzeczywistości.

Jeżeli myślisz o studiowaniu:

 • Prawa;
 • Archeologii;
 • Psychologii;
 • Dziennikarstwa;
 • Bezpieczeństwa Narodowego;
 • Filozofii;
 • Politologii;
 • Pedagogiki;
 • Etnologii;
 • Administracji;
 • Socjologii;
 • Historii sztuki.

Wybierz rozszerzoną historię lub wiedzę o społeczeństwie!

Czego uczymy się na historii w zakresie rozszerzonym?

Jeżeli interesujesz się historią, nie będzie tak strasznie! Niegroźne dla Ciebie będą fakty, daty, nazwiska, analizy źródeł pisanych, ikonograficznych, statystycznych. A i z wypracowaniem sobie świetnie poradzisz, zwłaszcza że zawsze będziesz mógł liczyć na pomoc i wsparcie swojego nauczyciela.

Dasz radę, najważniejsze to usystematyzowanie swojej wiedzy i nabycie takich umiejętności, jak np.:

 • Umieszczanie opisywanych wydarzeń w czasie i przestrzeni.
 • Wskazywanie przyczyn i skutków wydarzeń.
 • Uwzględniania zmian zachodzących w czasie.

Czego uczymy się na wiedzy o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym?

Jeżeli interesujesz się polityką, relacjami międzynarodowymi, historią najnowszą , chcesz poznać podstawy stosunków społecznych oraz prawa - znalazłeś idealne rozszerzenie dla siebie! Na tym fakultecie przydaje się wiedza nie tylko ”podręcznikowa”, ważne jest, abyś zainteresował się sprawami bieżącymi. Internet, prasa, telewizja - to ważne źródła informacji, z których - gwarantujemy - często będziesz korzystał?

Wtedy na pewno poradzisz sobie z tematami omawiającymi:

 • Społeczeństwo;
 • Politykę i Państwo;
 • Prawo;
 • Stosunki międzynarodowe.

Szukasz ciekawych informacji z historii i wiedzy o społeczeństwie? Polecamy strony online:

Nasi uczniowie starają się rozwijać swoje pasje i realizują ciekawe projekty

„Pamięć o majorze”

W ramach projektu pt. "Pamięć o majorze" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Zbytkowa, uczniowie naszej szkoły zgłębiali bogaty życiorys Józefa Płonki. Burzliwe czasy I i II wojny światowej spędził on w służbie Ojczyźnie. Walczył na Ukrainie, był sekretarzem Okręgowego Komitetu Plebiscytowego, instruktorem organizacji bojowych, współzałożycielem zbytkowskiej straży pożarnej, członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Harcerstwa. A to tylko część zasług Majora Józefa Płonki, który może być dla nas- szczególnie młodych ludzi- wzorem aktywności, zaangażowania i patriotyzmu.

„Dwie ojczyzny Emilii Plater”

Realizacja projektu, w ramach współpracy polsko-litewskiej „Dwie ojczyzny Emilii Plater” wymagała od naszych uczniów dużo pracy, inwencji twórczej, zaangażowania – ale było warto! Zawarte znajomości z koleżankami i kolegami z Litwy trwają do dziś , a nasze szkoły - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach i Klaipedos rajono Endriejavo vidurine mokykla śmiało można nazwać partnerskimi.

Udany wyjazd do Górek Wielkich, prezentacja tradycji i kultury obu krajów, dyskusje – nie tylko historyczne, ale także duża dawka humoru, rodzinna atmosfera i przede wszystkim wspaniali ludzie wokół nas towarzyszyć będą już zawsze naszym wspomnieniom.

Pamiętamy o tradycjach

Ważnym wydarzeniem w naszej szkole jest Święto Szkoły, które uroczyście obchodzimy co roku. Nasi uczniowie starają się uświetnić to wydarzenie, prezentując swoje umiejętności wokalne, muzyczne, recytatorskie. Przybliżają swoim kolegom życie i twórczość świętego Jana Pawła II, patrona naszej szkoły, wielki autorytet moralny Polaków.

W 2018 roku Święto Szkoły połączyliśmy z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To ważna data dla nas wszystkich. Spełniły się marzenia o wolności i niezależności.

11 listopada 1918 roku ludzie wyszli na ulice, towarzyszyła im radość i nadzieja. 100 lat później my równie mocno cieszyliśmy się z faktu, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.

Było wzniośle i uroczyście, zobaczcie sami! 

Ciekawi świata-ciekawi ludzie

Współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej

Aby przybliżyć młodym ludziom tak bliską, a zarazem tak odległą dla nich i zagmatwaną historię PRL, systematycznie, raz do roku, zapraszamy przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej Pana Marka Łukasika, który przybliża naszym uczniom mało znane fakty z przeszłości Polski i Śląska. Obala także różne mity związane z naszym regionem np. mit rycerskiego Wermachtu. Tak ciekawe lekcje zawsze skłaniają do myślenia nad skomplikowaną historią naszego kraju, tym bardziej że wykłady są wzbogacone licznymi materiałami interaktywnymi. Uczniowie również zapoznają się z bogatym materiałem źródłowym, który pozwala im lepiej zrozumieć realia czasów komunistycznych.

Spotkanie z księdzem prałatem Bernardem Czerneckim

W ramach współpracy ze stowarzyszeniem „Pamięć Jastrzębska”, swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz prałat Bernard Czernecki, odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego. Spotkanie przebiegało w miłej, rodzinnej atmosferze. Ksiądz prałat podzielił się z młodzieżą swoim wyróżnieniem, a także apelował o szacunek dla ważnych w życiu wartości (patriotyzm, honor, wiara).

Uczniowie nie tylko mogli zobaczyć z bliska najwyższe odznaczenie państwowe, ale wysłuchali ciekawej lekcji historii o powstaniu i działalności „Solidarności”, a także o strajkach górników i ich determinacji w walce z systemem.
Ksiądz prałat wspomniał także o papieżu Janie Pawle II, z którym spotkał się na studiach i w czasie pielgrzymki do Polski.

Sukcesy naszych uczniów

Sukcesy uczniów są wypadkową wielu działań. Przede wszystkim jest to ogromna praca i zaangażowanie ucznia oraz jego nauczyciela. Dla młodego człowieka odkrywanie przeszłości musi stać się zajęciem na tyle fascynującym, by zrezygnował z wielu atrakcyjnych rozrywek i poświęcił swój wolny czas na dodatkową naukę. Także nauczyciel, który staje się przewodnikiem po meandrach historii, nie liczy godzin spędzonych na rozmowach z uczniem i ukierunkowaniu go pod kątem realizacji prac konkursowych.

Ale dzięki tej ciężkiej pracy możemy cieszyć się następującymi sukcesami.

 1. Rok 2008 – udział Janusza Trzaskalika w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym Krąg (II miejsce w województwie).
 2. Rok 2010 – udział Aleksandry Pojdy w XVI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
 3. Rok 2012 – udział Joanny Brody w konkursie fotograficznym pt. „Cud życia, cud śmierci” (I miejsce).
 4. Rok 2011- udział Aleksandry Pojdy w „Małym COP-ie”-Międzynarodowej Konferencji Uczniowskiej Dotyczącej Tematyki Zmian Klimatu pod patronatem British Council i Ambasady Brytyjskiej.
 5. Rok 2011- wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie „Szukamy Bohaterów” dla Aleksandry Pojdy za pracę pt. „Paweł Szturc – Nie zapomnimy – Walka Szturca o Polskość” (nagroda - wycieczka do Brukseli).
 6. Rok 2010 – udział Małgorzaty Guni w Ogólnopolskim Konkursie na plakat z okazji 70 rocznicy zbrodni katyńskiej” (III miejsce w województwie).
 7. Rok 2015 – udział Piotra Szołdra w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” (II miejsce w kraju).
 8. Rok 2016 - wyróżnienie Dominiki Waleczek w IV edycji ogólnopolskiego konkursu historyczno-literackiego „Pamięć nieustająca”.

Co roku uczniowie naszej szkoły odnoszą również sukcesy w powiatowych konkursach historycznych organizowanych przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Cieszymy się najnowszymi sukcesami naszych uczniów - Julii Gruszczyk i Łukasza Foksa w konkursie historycznym na prezentację multimedialną „Chrzest Polski”. Ich prace zostały zakwalifikowane do II etapu, a zatem mocno trzymamy kciuki i czekamy na ogłoszenie listy laureatów!

piątek, 26 luty 2021 20:38

Klasa medyczna

Czy wiesz, ile jest na świecie zawodów medycznych?

Zastanawiałeś się, w którym najlepiej byś się odnalazł?

Każdy, kto choć trochę interesuje się światem medycznym, może znaleźć zawód wpisujący się w jego predyspozycje i pasje.

Jeśli chcesz doświadczyć widoku człowieka, który dzięki Tobie wraca do zdrowia, zobaczyć radość jego najbliższych, przeżyć coś, czego większość ludzi nie ma okazji poczuć…

KLASA MEDYCZNA PAWŁOWICKIEGO ZSO CZEKA NA CIEBIE!

Bez względu na to, czy:

 • jesteś osobą bardzo wrażliwą, czy też silną psychicznie,
 • lubisz obracać się w czystym miejscu, czy działać w terenie,
 • myślisz o spokojnej pracy, czy o trudnych akcjach na pierwszej linii,

 • łatwiej nawiązujesz kontakt z dziećmi, dorosłymi lub osobami niepełnosprawnymi albo w wieku podeszłym,
 • zastanawiasz się, jak wygląda praca w gabinecie fizjoterapii, karetce, bloku operacyjnym, laboratorium lub w innych miejscach.

A może po prostu chcesz nabyć umiejętności, których nie zdobędą twoi rówieśnicy w innych klasach licealnych niezależnie od tego, jaką w przyszłości wybierzesz drogę…

ZAPRASZAMY CIĘ DO KLASY MEDYCZNEJ!

Ale może coś konkretniej o naszym programie i sposobie nauki…?smile

 • Mało piszemy, dużo ćwiczymy.
 • Mamy własną dobrze wyposażoną salę, o którą wspólnie dbamy i ją urządzamy, stale wzbogacamy ją o nowe pomoce naukowe.


 • Na zajęcia zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin, np. położnictwa, pielęgniarstwa, stomatologii.
 • Współpracujemy z uczelnią wyższą w Dąbrowie Górniczej, która organizuje dla nas zajęcia.
 • Nasi uczniowie odbyli zajęcia w Pszczynie i Jastrzębiu, gdzie w sposób czynny pomagali personelowi, na stacji dializ, oddziale noworodkowym, oddziale intensywnej terapii, zakładzie radiologii, izbie przyjęć.

 • Uczymy się sprawnie działać i pracować pod wpływem stresu.
 • Sami przygotowujemy i prowadzimy zajęcia oraz zabezpieczenia medyczne.

 • Jako nieliczni na Śląsku mamy okazję sprawdzić swoje umiejętności w Centrum Symulacji Medycznej.

Największą frajdą przewidzianą w programie jest trzydniowa wycieczka, na której łączymy naukę z wypoczynkiem!

Ideą funkcjonowania klasy medycznej jest poznanie w trakcie nauki różnych zawodów medycznych, nauka rozmowy z osobą chorą, umiejętność przełamania bariery przed „dotknięciem” pacjenta, co sprawia, że nasi absolwenci rozpoczynając studia na uczelniach wyższych będę o krok do przodu przed pozostałymi studentami. Dzięki łączeniu przedmiotów: biologii, chemii, edukacji zdrowotnej, łaciny oraz języka angielskiego w medycynie nie będziesz w stanie sobie wyobrazić innej drogi życiowej!

Zawsze staramy się trzymać jedność w grupie, jesteśmy dla siebie wsparciem, nie tylko w szkole, ale i poza nią, a w tym trudnym czasie, gdy tylko możemy pomagamy sobie, gdy ktoś z nas jest na kwarantannie.

U NAS NAUKA NIE BOLI smile

piątek, 26 luty 2021 20:00

Przedmioty rozszerzone

 

 

 

 

 

Pierwszy krok, o którym mowa w powyższym cytacie warto zrobić w naszej szkole a w szczególności na lekcji geografii.

GEOGRAFIA W CODZIENNYM ŻYCIU

Na geografii uczymy się korzystać z najważniejszego źródła informacji jaki mamy czyli mapy. Na co dzień korzystamy z map, które znajdziemy na swoim smartfonie. A co jeśli sieć przestanie działać a znajdujesz się w nowym, nieznanym Ci miejscu a pod ręką masz tradycyjną mapę? Wtedy sięgasz pamięcią wstecz i przypominasz sobie, jak na lekcji geografii uczyłeś się orientować mapę w terenie i wyznaczać kierunki świata.

Prognozowanie pogody – znając rodzaje chmur, możesz przewidzieć czy zbliża się chmura burzowa, czy opady deszczu będą intensywne czy przelotne.

Wycieczki – na geografii poznasz ciekawe regiony turystyczne, klimat panujący w różnych krajach. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł zaplanować swój wyjazd w interesujące miejsce. Poznasz również inne kultury, które pomogą Ci się przygotować na wizytę w danym kraju.

Ochrona środowiska – na lekcji dowiesz się jaki jest stan naszego środowiska i w jaki sposób możesz o niego zadbać.

Gospodarka państw - bezrobocie, nowoczesne technologie, odnawialne źródła energii – te wyzwania stoją przed wieloma krajami. Podstawy tej tematyki poznasz właśnie na geografii.

WYPOSAŻENIE SALI

Nasza szkoła posiada świetnie wyposażoną pracownie geograficzną. Znajdziemy w niej nieodłączny element służący do nauki geografii – mapy i atlasy, w formie tradycyjnej oraz w formie multimedialnej.

Ziemia się kręci a my razem z nią. Ziemia wraz z innymi planetami obraca się wokół Słońca – aby dowiedzieć się jakie wynikają z tego konsekwencje użyjemy tellurium. W prosty sposób jesteśmy w stanie zrozumieć jak zmienia się oświetlenie Ziemi w różnych porach roku, faz księżyca, zaćmień Słońca i Księżyca.


Tellurium

Rozpoznawanie skał – budowa geologiczna naszej planety jest niezwykle interesująca, możemy poznać ją trochę bliżej trzymając w ręce różnego rodzaju skały i skamieniałości. Za pomocą doświadczeń dowiemy się o cechach skał – twardości lub składzie chemicznym.


Szkolne zasoby geologiczne – skały oraz skamieniałości.

W TERENIE


Przyrządy do lekcji w terenie

Poza teoretyczną wiedzą, którą poznasz na lekcji, możesz sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. W końcu geografia nie istnieje bez przestrzeni, wiec kiedy pogoda nam sprzyja udajemy się w teren. Lekcje w terenie odbywają się w pobliżu szkoły, ale również z dala od niej. Niezwykle przydatne są wtedy przyrządy takie jak wiatromierz, termometr, busola, kompas, lornetka.


Terenowa lekcja z meteorologii z wykorzystaniem sprzętu szkolnego – stację pogody, wiatromierz, deszczomierz, busolę

Lekcje terenowe odbywają się w pobliżu szkoły. Podczas takiej lekcji, uczniowie wykorzystują wiedzę geograficzną w praktyce. Badaniom podlegają elementy pogody takie jak temperatura, ciśnienie, prędkość i kierunek wiatru. Część sprzętów którymi dokonujemy pomiarów nie jest powszechna w naszych domach. Dlatego uczmy się badać różne zjawiska bez użycia sprzętu – np. kierunek wiatru lub orientacja mapy w terenie na podstawie otaczających nas obiektów.


Piesze rajdy górskie organizowane dla uczniów lubiących pisze wędrówki

Wyjazdy terenowe przynoszą nam dużo radości. Poza uzupełniłem wiedzy w terenie i nieograniczonym kontaktem z przyrodą, czeka nas wiele przygód, które pozostaną w pamięci na długo! Często pomimo deszczu i trudnych warunków tenorowych ruszamy w drogę – ahoj przygodo! Na takich wyjazdach utrwalamy wiedzę dotyczącą odpowiedniego zachowania się w lesie lub trzymania się wyznaczonego szlaku.


Obozy naukowe realizowane w ramach projektów unijnych w Beskidzie Sądeckim

Zajęcia terenowe w Beskidzie Sądeckim prowadzone były na terenie dolin: Wierchomli, Potaszni i Żegiestowskiej oraz na Hali Łabowskiej, Radziejowej i Jaworzynie Krynickiej w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Obejmowały one zagadnienia z:

 1. Topografii i kartografii takie jak orientacja w terenie, pomiar wysokości stoku i interpolacja oraz kartowanie terenu.
 2. Geologii - rozpoznawania skał i ich właściwości fizycznych takich jak struktura i tekstura, twardość czy łupliwość.
 3. Meteorologii - badanie zmienności parametrów pogody (temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia i prędkości wiatru) wzdłuż stoku górskiego.
 4. Określania walorów przyrodniczych i bogactwa kulturowego regionu min. rozpoznawania charakterystycznych elementów architektury łemkowskiej, rozpoznawania i opisywania pięter roślinnych oraz gospodarczego wykorzystania obszaru.


Zajęcia praktyczne z geologii w Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

Na zajęciach z geologii uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat dziejów Ziemi, dynamiki i budowy skorupy ziemskiej. Zdobytą wiedzę sprawdzali w praktyce – rozpoznawali skały oraz badali ich cechy.

EFEKTY NAUKI GEOGRAFII

Ucząc się geografii w naszej szkole przygotujesz się do egzaminu maturalnego oraz zrozumiesz jak funkcjonuje świat. Zdanie matury z geografii otwiera drogę na kierunki studiów takie jak geografia, gospodarka przestrzenna, turystyka czy ochrona środowiska.

Geografia może stać się pasją, zainteresujesz się zjawiskami jakie zachodzą w około nas. Nasi uczniowie zdobytą wiedzę wykorzystują poza murami szkoły. Najlepszym dowodem na to jest film, który przedstawia zjawiska jakie zaobserwowali nasi uczniowie!

FILM Z ZAĆMIENIAMI

piątek, 26 luty 2021 16:45

Wirtualny Dzień Otwarty!

Wirtualny Dzień Otwarty Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach - 10 marca 2021 r., godz. 18:00

Dział: Aktualności

Z przyjemnością ogłaszamy, iż zostałyśmy laureatkami krajowego etapu Międzynarodowego Konkursu Umiejętności Statystycznych 2020/2021.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 22 luty 2021 17:23

Cambridge FCE

Ruszyły zajęcia przygotowujące do egzaminu Cambridge FCE.

Dział: Aktualności
Strona 1 z 3

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.