02 listopad 2018 Dział: Aktualności Napisane przez  Izabela Daniluk

Matematycy w Niepodległej…

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do świętowania na różnych płaszczyznach. Uczniowie klasy 1A liceum oraz 1CK technikum na lekcjach matematyki poszukiwali znanych matematyków, którzy żyli i pracowali właśnie już w Niepodległej.

Stefan Banach, Stanisław Mazur, Alfred Tarski, Wacław Sierpiński, Marian Rejewski, Roman Sikorski, Kazimierz Żorowski i wielu innych polskich matematyków zajmowało się „królową nauk” rozsławiając imię naszego kraju na świecie. Uczniowie przygotowali ciekawostki z ich życia, życiorysy oraz szczególne osiągnięcia. Przedstawili udział naszych matematyków w pracach nad rozszyfrowaniem Enigmy w czasie II wojny światowej. Opowiedzieli o Lwowskiej Szkole Matematycznej, gdzie jedne z największych polskich umysłów lubiły dyskutować o problemach w kawiarni zapisując niejednokrotnie ich rozwiązanie na blatach stolików. Z czasem utworzono zeszyt nazwany później Księgą Szkocką. Dowiedzieliśmy czyim nazwiskiem nazwano jeden z kraterów na Księżycu oraz kto kochał, niestety bez wzajemności, Marię Skłodowską-Curie. Uczniowie klasy 1A podsumowali zajęcia układając wiersz:

MATEMATYCY

Wojnę pokonali,
Chociaż na tym się nie znali.
Szyfrowanie się przydało, bo to Niemców pokonało.
Matematyką się zajmowali,
Liczby ciągle dodawali.
Bardzo długo studiowali,
Polskiej edukacji się przydali.
Teorie mnogości rozważali,
Równania różniczkowe rozwiązywali.