Zobaczyć, zrobić, zrozumieć….

W ramach projektu „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla siebie” prowadzone są również zajęcia z biologii. Tematyka zajęć dla pierwszej grupy obejmuje przede wszystkim zagadnienia z histologii oraz fizjologii roślin. Uczniowie mieli możliwość przeprowadzić obserwacje mikroskopowe tkanek stałych oraz wykonać preparaty świeże m.in z liścia pokrzywy, pelargonii w celu obserwacji wytworów epidermy, czyli pierwotnej tkanki okrywającej. Zaobserwowali również zjawiska transpiracji u pelargonii, parcia korzeniowego na przykładzie begonii czy reakcji fototropicznej rzeżuchy.

Druga grupa skupiła się na botanice oraz zoologii. W oparciu o plansze, modele oraz świeży materiał biologiczny uczniowie analizowali budowę morfologiczną roślin oraz zwierząt. Wyróżniali cechy, które pozwalają na przyporządkowanie organizmów roślinnych czy zwierzęcych do danej jednostki taksonomicznej. Uczestnicy zajęć dokonali także obserwacji mikroskopowych m.in. organów generatywnych roślin.

Samodzielne eksperymentowanie oraz prowadzenie obserwacji makro- i mikroskopowych jest możliwe dzięki pomocom dydaktycznym zakupionym w ramach wspomnianego wyżej projektu.