Wielki sukces Weroniki Rajwy!

Piątek, 13 kwietnia był szczęśliwym dniem dla Weroniki Rajwy,...


Czytaj więcej...

Z angielskim za pan brat - jeden z pomysłów na wolontariat w naszej szkole

Jest to projekt, który realizujemy wspólnie ze Szkołą Podstawową...


Czytaj więcej...

Co słychać w projekcie „Kariera i Kompetencje”? Warto przeczytać

W związku z projektem:„Kariera i Kompetencje – zwiększenie dopasowania...


Czytaj więcej...

Nowoczesna pracownia logistyczna w naszej szkole!

W ramach projektu „Kariera i Kompetencje - zwiększenie dopasowania...


Czytaj więcej...

Ogromny sukces naszych górników

15 marca br. uczniowie klasy IVAT Paweł MAŁEK i...


Czytaj więcej...

Pozdrowienia z Pyrlandii!

2 marca odbył się III etap X Ogólnopolskiej Olimpiady...


Czytaj więcej...

Światowe Targi Edukacyjne Bett 2018 w Londynie

26 stycznia p. Magdalena Witkowska wzięła udział w Światowych...


Czytaj więcej...

JAS-FBG SA i JBG-2 kontynuują współpracę z naszą szkołą

Miło nam poinformować, że we wtorek, 20 lutego zostały...


Czytaj więcej...

Technik górnictwa podziemnego – reaktywacja. Technik elektryk – nowość

Gmina Pawłowice oraz Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały porozumienie w zakresie...


Czytaj więcej...

Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla siebie

W naszej szkole z Funduszy Europejskich będzie realizowany projekt...


Czytaj więcej...

Szlachetna Paczka

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz...


Czytaj więcej...

Sukcesy logistyków

1 grudnia w Gliwicach odbył się II etap Olimpiady...


Czytaj więcej...

Kolejne spotkanie pasjonatów nauk przyrodniczych za nami…

Dnia 5 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbył...


Czytaj więcej...

Stypendyści Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2017/2018

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły Weronika Rajwa...


Czytaj więcej...
12345678910111213141516

Facebook

Samorząd Uczniowski

”International Masterclasses Hands on Particle Physics 2018” - XIV Międzynarodowe Warsztaty Fizyczne w Poznaniu

Dnia 20 marca 2018 r. grupa tegorocznych maturzystów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II z Pawłowic pod kierunkiem pani Joanny Gryboś wzięła po raz pierwszy udział w XIV Międzynarodowych Warsztatach Masterclasses 2018 organizowanych corocznie przez Politechnikę Łódzką we współpracy z Zespołem Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu.

Dzięki zeszłorocznej współpracy nawiązanej między ZSO, a VI Liceum Ogólnokształcącym im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu uczniowie pawłowickiego liceum i technikum górniczego mieli niepowtarzalną okazję reprezentować polską grupę młodzieży ponadgimnazjalnej podczas tegorocznej edycji międzynarodowych warsztatów fizycznych dotyczących cząstek elementarnych. W warsztatach uczestniczyło około 60 uczniów szkół średnich z Poznania, ze Środy Wielkopolskiej oraz Śremu. Takie same warsztaty zostały przeprowadzone w tym samym czasie w Grecji, Izraelu, Francji i Szwecji. Celem warsztatów było przybliżenie uczestnikom istoty badań, spodziewanych wyników eksperymentów oraz metody pracy fizyków prowadzonych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych - CERN-ie z siedzibą w Genewie, na granicy szwajcarsko – francuskiej.

Uczniowie na wstępie wysłuchali wykładu wygłoszonego przez pana dr Jacka Szabelskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku na temat cząstek elementarnych, ich własności oraz zawiązku fizyki cząstek z opisem Wielkiego Wybuchu, który zainicjował początek istnienia Wszechświata. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jakie cząstki elementarne udało się do dzisiaj odkryć, a także poznać budowę i zasadę działania Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), który jest podstawowym narzędziem pracy fizyków w CERN-ie. Po wstępie do kwarków, mionów, elektronów, oraz podstaw fizyki elementarnej, uczestnicy warsztatów dobrani w pary, bądź trójki analizowali dane z detektorów LHC, a dokładnie rzeczywiste dane z eksperymentu ATLAS. Każda para uczestników dostała zestaw wyników 50 zderzeń protonów w akceleratorze. Uczniowie musieli dokonać analizy danych pomiarowych czyli rozpoznać, czy w czasie zderzenia powstał mion, czy też elektron i znaleźć ważną dla badań naukowych, cząstkę elementarną - bozon Z0 oraz bozony Higgsa.

Na zakończenie odbyła się wideokonferencja poprowadzona w języku angielskim przez fizyków z CERN z uczestnikami z Poznania, Aten, Jerozolimy, Strasburga oraz Sztokholmu. Każdy kraj zaprezentował swoje wyniki naukowcom z CERN i nawiązała się dyskusja na żywo nad otrzymanymi wynikami i wnikliwa analiza porównawcza. Naukowcy z CERN byli pod wrażeniem otrzymanych wyników analiz zderzeń, które uczniowie przeprowadzili i przedstawili.

Młodzież z ZSO zapytana o wrażenia z udziału w międzynarodowych warsztatach w Poznaniu jednogłośnie stwierdziła, iż było to jedno z najciekawszych spotkań młodych fascynatów fizyki, które dostarczyło wielu pozytywnych emocji i pozwoliło na głębsze, fizyczne zrozumienie tajemniczego otaczającego nas świata cząstek elementarnych.

Strefa Video

Film o szkole 2018

Dzień Otwarty ZSO 2018

Nasze praktyki w JBG-2

Dziennik elektroniczny

Konkurs fotograficzny

Stypendyści Premiera

Wymiana Erasmus+

Kariera i kompetencje

Biblioteka szkolna

Sukcesy uczniów

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II

 

ul. J. Pukowca 5

 

43-251 Pawłowice

tel. +48 324-722-149

faks +48 324-722-149

e-mail: zso(at)pawlowice.edu.pl

Administratorem danych osobowych jest Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach (ustawa z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz.U. z 2016 r. poz. 922)

Lokalizacja